Cinema

Consulta aquí les nominacions als Oscars 2020

'Dolor y gloria', de Pedro Almodóvar, nominada a millor pel·lícula de llengua no anglesa

Aquí podeu consultar les nominacions als Oscars, els premis de l'Acadèmia de les Arts Cinematogràfiques dels Estats Units, la cerimònia de lliurament dels quals se celebrarà el 9 de febrer a Los Angeles.

Millor pel·lícula

Le Mans '66 ( Ford v Ferrari)

El irlandés

Jojo Rabbit

Joker

Mujercitas

Historia de un matrimonio

1917

Érase una vez en... Hollywood

Parásitos

Millor direcció

Martin Scorsese per El irlandés

Todd Phillips per Joker

Sam Mendes per 1917

Quentin Tarantino per Érase una vez en... Hollywood

Bong Joon-ho per Parásitos

Millor actriu

Cynthia Erivo per Harriet

Scarlett Johansson per Historia de un matrimonio

Saoirse Ronan per Mujercitas

Charlize Theron per Bombshell

Renée Zellweger per Judy

Millor actor

Antonio Banderas per Dolor y gloria

Leonardo DiCaprio per Érase una vez en... Hollywood

Adam Driver per Historia de un matrimonio

Joaquin Phoenix per Joker

Jonathan Pryce per Los dos papas

Millor actriu secundària

Kathy Bates per Richard Jewell

Laura Dern per Historia de un matrimonio

Scarlett Johansson per Jojo Rabbit

Florence Pugh per Mujercitas

Margot Robbie per Bombshell

Millor actor secundari

Tom Hanks per Un amigo extraordinario

Anthony Hopkins per Los dos papas

Al Pacino per El irlandés

Joe Pesci per El irlandés

Brad Pitt per Érase una vez en... Hollywood

Millor guió original

Rian Johnson per Puñales por la espalda

Noah Baumbach per Historia de un matrimonio

Sam Mendes i Krysty Wilson-Cairns per 1917

Quentin Tarantino per Érase una vez en... Hollywood

Bong Joon-ho i Han Jin Won per Parásitos

Millor guió adaptat

Steven Zaillian per El irlandés

Taika Waititi per Jojo Rabbit

Todd Phillips i Scott Silver per Joker

Greta Gerwig per Mujercitas

Anthony McCarten per Los dos papas

Millor fotografia

Rodrigo Prieto per El irlandés

Lawrence Sher per Joker

Jarin Blaschke per El faro

Roger Deakins per 1917

Robert Richardson per Érase una vez en... Hollywood

Millor muntatge

Michael McCusker i Andrew Buckland per Le Mans '66 ( Ford v Ferrari)

Thelma Schoonmaker per El irlandés

Tom Eagles per Jojo Rabbit

Jeff Groth per Joker

Yang Jinmo per Parásitos

Millor banda sonora original

Hildur Gudnadóttir per Joker

Alexandre Desplat per Mujercitas

Randy Newman per Historia de un matrimonio

Thomas Newman per 1917

John Williams per Star Wars: l'ascens de Skywalker

Millor cançó original

I can't let you throw yourself away, de Randy Newman per a Toy story 4

(I'm gonna) love me again, d'Elton John i Bernie Taupin per a Rocketman

I'm standing with you, de Diane Warren per a Más allá de la esperanza

Into the unknown, de Kristen Anderson-Lopez i Robert Lopez per a Frozen II

Stand up, de Joshua Brian Campbell i Cynthia Erivo per a Harriet

Millor vestuari

Sandy Powell i Christopher Peterson per El irlandés

Mayes C. Rubeo per Jojo Rabbit

Mark Bridges per Joker

Jacqueline Durran per Mujercitas

Arianne Phillips per Érase una vez en... Hollywood

Millor maquillatge i perruqueria

Kazu Hiro, Anne Morgan i Vivian Baker per Bombshell

Nicki Ledermann i Kay Georgiou per Joker

Jeremy Woodhead per Judy

Paul Gooch, Arjen Tuiten i David White per Maléfica, maestra del mal

Naomi Donne, Tristan Versluis i Rebecca Cole per 1917

Millor muntatge de so

Donald Sylvester per Le Mans '66 ( Ford v Ferrari)

Robert Murray per Joker

Oliver Tarney i Rachel Tate per 1917

Wylie Stateman per Érase una vez en... Hollywood

Michael Wood i David Acord per Star Wars: l'ascens de Skywalker

Millor mescla de so

Gary Rydstrom, Tom Johnson i Mark Ulano per Ad Astra

Paul Massey, David Gianmarco i Steven A. Morrow per Le Mans '66 ( Ford v Ferrari)

Tom Ozanich, Dean Zupancic i Tod Maitland per Joker

Mark Taylor i Stuart Wilson per 1917

Michael Minkler, Christian P. Minkler i Mark Ulano per Érase una vez en... Hollywood

Millor disseny de producció

Bob Shaw i Regina Graves per El irlandés

Ra Vincent i Nora Sopková per Jojo Rabbit

Dennis Gassner i Lee Sandales per 1917

Barbara Ling i Nancy Haigh per Érase una vez en... Hollywood

Lee Ha Jun i Cho Won Woo per Parásitos

Millors efectes visuals

Dan DeLeeuw, Russell Earl, Matt Aitken i Dan Sudick per Los Vengadores: Endgame

Pablo Helman, Leandro Estebecorena, Nelson Sepulveda-Fauser i Stephane Grabli per El irlandés

Robert Legato, Adam Valdez, Andrew R. Jones i Elliot Newman per El rey león

Guillaume Rocheron, Greg Butler i Dominic Tuchy per 1917

Riger Guyett, Neal Scanlan, Patrick Tubach i Dominic Tuchy per Star Wars: l'ascens de Skywalkwer

Millor pel·lícula de parla no anglesa

Corpus Christi, de Jan Komasa (Polònia)

Honeyland, de Tamara Kotevska i Ljubomir Stefanov (Macedònia del Nord)

Los miserables, de Ladj Ly (França)

Dolor y gloria, de Pedro Almodóvar (Espanya)

Parásitos, de Bong Joon-ho (Corea del Sud)

Millor pel·lícula d'animació

Com ensinistrar el teu drac 3, de Dean DeBlois, Bradford Lewis i Bonnie Arnold

¿Dónde está mi cuerpo?, de Jérémy Clapin i Marc du Pontavice

Mr. Link, l'origen perdut, de Chris Butller, Arianne Sutner i Travis Knight

Klaus, de Sergio Pablos, Jinko Gotoh i Marisa Román

Toy story 4, de Josh Cooley, Mark Nielsen i Jonas Rivera

Millor curtmetratge d'animació

Dcera ( Daughter), de Daria Kashcheeva

Hair love, de Matthew A. Cherry i Karen Rupert Toliver

Kitbull, de Rosana Sullivan i Kathryn Hendrickson

Memorable, de Bruno Collet i Jean-François Le Corre

Sister, de Siqi Song

Millor curtmetratge

Brotherhood, de Meryam Joober i María Gracia Turgeon

Nefta Football Club, d'Yves Pial i Damien Megherbi

The neighbor's window, de Marshall Curry

Saria, de Bryan Buckley i Matt Lefebvre

A sister, de Delphine Girard

Millor documental

American factory, de Steven Bognar i Julia Reichert

The cave, de Feras Fayyad

The edge of democracy, de Petra Costa

For Sama, de Waad Al-Kateab i Edward Watts

Honeyland, de Tamara Kotevska i Ljubomir Stefanov

Millor curtmetratge documental

In the absence, de Yi Seung-Jun i Gary Byung-Seok Kam

Learning to skateboard in a warzone (if you're a girl), de Carol Dysinger i Elena Andreicheva

Life overtakes me, de John Haptas i Kristine Samuelson

St. Louis Superman, de Smriti i Sami Khan

Walk run cha-cha, de Laura Mix i Colette Sandstedt

EDICIÓ PAPER 08/08/2020

Consultar aquesta edició en PDF