<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
<rss xmlns:media="http://search.yahoo.com/mrss/" xmlns:dc="http://purl.org/dc/elements/1.1/" xmlns:dcterms="http://purl.org/dc/terms/" xmlns:atom="http://www.w3.org/2005/Atom"  xmlns:content="http://purl.org/rss/1.0/modules/content/" version="2.0">
  <channel>
    <title><![CDATA[Ara Balears - renda per càpita]]></title>
    <link><![CDATA[https://www.arabalears.cat/etiquetes/renda-per-capita/]]></link>
    <description><![CDATA[Ara Balears - renda per càpita]]></description>
    <language><![CDATA[es]]></language>
    <ttl>10</ttl>
    <atom:link href="http://www.arabalears.cat:443/rss-internal" rel="self" type="application/rss+xml"/>
    <item>
      <title><![CDATA[Quin és el poble més ric de les Illes Balears?]]></title>
      <link><![CDATA[https://www.arabalears.cat/societat/quin-poble-mes-ric-illes-balears_1_5515894.html]]></link>
      <description><![CDATA[<p><img src="https://static1.ara.cat/clip/bc8cdd32-4e7b-441d-971d-559207859402_16-9-aspect-ratio_default_0.jpg" /></p><p>Els municipis de la serra de Tramuntana concentren les rendes més altes de les Illes Balears. Segons les darreres dades de l'Agència Tributària, Esporles és el municipi amb més de 1.000 habitants amb la renda bruta mitjana més elevada de l'Arxipèlag: 47.908 euros anuals per declaració. El segueix de prop <a href="https://www.arabalears.cat/societat/poble-mallorca-deu-municipis-mes-rics-d-espanya_1_5409478.html" target="_blank">Valldemossa</a>, amb 46.046 euros, municipi que els darrers anys havia liderat aquest rànquing i que enguany ocupa la segona posició.</p>]]></description>
      <dc:creator><![CDATA[ARA Balears]]></dc:creator>
      <guid isPermaLink="true"><![CDATA[https://www.arabalears.cat/societat/quin-poble-mes-ric-illes-balears_1_5515894.html]]></guid>
      <pubDate><![CDATA[Thu, 02 Oct 2025 13:45:42 +0000]]></pubDate>
      <media:content url="https://static1.ara.cat/clip/bc8cdd32-4e7b-441d-971d-559207859402_16-9-aspect-ratio_default_0.jpg" type="image/jpeg"/>
      <media:title><![CDATA[Esporles, el municipi amb més renda per càpita de les Balears]]></media:title>
      <media:thumbnail url="https://static1.ara.cat/clip/bc8cdd32-4e7b-441d-971d-559207859402_16-9-aspect-ratio_default_0.jpg"/>
      <subtitle><![CDATA[Esporles desbanca Valldemossa i se situa com el municipi amb les rendes més altes de l'Arxipèlag]]></subtitle>
    </item>
    <item>
      <title><![CDATA[Catalunya, Madrid, Illes Balears: quin model escollir?]]></title>
      <link><![CDATA[https://www.arabalears.cat/opinio/catalunya-madrid-illes-balears-quin-model-escollir_129_5491673.html]]></link>
      <description><![CDATA[<p>Si hom repara les darreres dades d’Eurostat de la renda per càpita de l’any 2023, la millor dada és per a la CA de Madrid amb 47.000 €, mentre que la de Catalunya és de 39.400 € i Illes Balears es queda en els 38.300 €. Aquesta major renda per càpita de Madrid se sol explicar perquè gaudeix d’una major productivitat del treball. En termes del rànquing autonòmic de la UE-27 de la productivitat del treball Madrid ocupa el lloc 117; les Illes Balears, el 119, i Catalunya, el 120.</p>]]></description>
      <dc:creator><![CDATA[Ferran Navinés]]></dc:creator>
      <guid isPermaLink="true"><![CDATA[https://www.arabalears.cat/opinio/catalunya-madrid-illes-balears-quin-model-escollir_129_5491673.html]]></guid>
      <pubDate><![CDATA[Sat, 13 Sep 2025 17:20:49 +0000]]></pubDate>
      <subtitle><![CDATA[]]></subtitle>
    </item>
    <item>
      <title><![CDATA[Un poble de Mallorca, entre els deu municipis més rics d'Espanya]]></title>
      <link><![CDATA[https://www.arabalears.cat/societat/poble-mallorca-deu-municipis-mes-rics-d-espanya_1_5409478.html]]></link>
      <description><![CDATA[<p><img src="https://static1.ara.cat/clip/d7551eb9-18ed-4dd0-babf-39992006c207_16-9-aspect-ratio_default_0.jpg" /></p><p>Valldemossa és un dels deu municipis de més de mil habitants amb una major renda bruta per habitant d'Espanya. Segons es detalla a l'eina web Fitxes socioeconòmiques del Consell General d'Economistes (CGE), el llistat el completen quatre municipis que pertanyen a la província de Barcelona (Sant Just Desvern, Cabrils, Matadepera i Sant Cugat del Vallès), altres quatre a Madrid (Pozuelo, Boadilla, Venturada i les Fregues) i un a València (Rocafort).</p>]]></description>
      <dc:creator><![CDATA[ARA Balears]]></dc:creator>
      <guid isPermaLink="true"><![CDATA[https://www.arabalears.cat/societat/poble-mallorca-deu-municipis-mes-rics-d-espanya_1_5409478.html]]></guid>
      <pubDate><![CDATA[Thu, 12 Jun 2025 11:15:44 +0000]]></pubDate>
      <media:content url="https://static1.ara.cat/clip/d7551eb9-18ed-4dd0-babf-39992006c207_16-9-aspect-ratio_default_0.jpg" type="image/jpeg"/>
      <media:title><![CDATA[Un carrer de Valldemossa]]></media:title>
      <media:thumbnail url="https://static1.ara.cat/clip/d7551eb9-18ed-4dd0-babf-39992006c207_16-9-aspect-ratio_default_0.jpg"/>
      <subtitle><![CDATA[Per elaborar aquest llistat es té en compte la renda bruta per habitant]]></subtitle>
    </item>
    <item>
      <title><![CDATA[Per què les Balears han perdut més renda per càpita que cap altra comunitat els darrers 20 anys]]></title>
      <link><![CDATA[https://www.arabalears.cat/economia/balears-han-perdut-mes-renda-capita-cap-altra-comunitat-darrers-20-anys_1_5268836.html]]></link>
      <description><![CDATA[<p><img src="https://static1.ara.cat/clip/7627b298-c1b7-46bc-af6c-2550da3de619_16-9-aspect-ratio_default_0.jpg" /></p><p>Les Balears són la comunitat que ha perdut més renda per càpita els darrers 20 anys, amb un diferencial negatiu de 18 punts entre 2000 i 2022. De fet, les Illes varen passar d'estar per damunt de la mitjana europea a situar-s'hi fins a un 11% per sota. Aquesta tendència coincideix amb un període d'un gran increment de turistes que, tal i com recollia el darrer setmanari de l'ARA Balears, han passat de 10 a gairebé 20 milions al llarg d'aquestes dues dècades.</p>]]></description>
      <dc:creator><![CDATA[Jaume Perelló]]></dc:creator>
      <guid isPermaLink="true"><![CDATA[https://www.arabalears.cat/economia/balears-han-perdut-mes-renda-capita-cap-altra-comunitat-darrers-20-anys_1_5268836.html]]></guid>
      <pubDate><![CDATA[Tue, 28 Jan 2025 21:56:37 +0000]]></pubDate>
      <media:content url="https://static1.ara.cat/clip/7627b298-c1b7-46bc-af6c-2550da3de619_16-9-aspect-ratio_default_0.jpg" type="image/jpeg"/>
      <media:title><![CDATA[La massificació turística s’ha tornat a fer palesa enguany, després de dos anys de pausa a causa de la pandèmia.]]></media:title>
      <media:thumbnail url="https://static1.ara.cat/clip/7627b298-c1b7-46bc-af6c-2550da3de619_16-9-aspect-ratio_default_0.jpg"/>
      <subtitle><![CDATA[L'increment de població, l'aposta per la quantitat de turistes i no pel valor afegit, i els elevats guanys empresarials en són algunes de les causes]]></subtitle>
    </item>
    <item>
      <title><![CDATA[Els preus, encara més alts i els sous, encara més insuficients]]></title>
      <link><![CDATA[https://www.arabalears.cat/economia/preus-encara-mes-alts-sous-encara-mes-insuficients_130_4768108.html]]></link>
      <description><![CDATA[<p><img src="https://static1.ara.cat/clip/27b27f2f-a4ba-40d6-8bf1-acac572c49bd_16-9-aspect-ratio_default_0.jpg" /></p><p>Una passejada pel mercat de Pere Garau a darrera hora del matí és suficient per treure algunes de les conclusions de l’estat en què es troben les economies familiars de les Illes. Els comerciants calculen que el gènere s’ha encarit com a mínim un 20%, encara que molts preus s’han duplicat en només un any. La clientela, per la seva banda, revela les estratègies que ha desenvolupat per continuar omplint la gelera amb els mateixos ingressos:optar per quantitats més petites, comprar els aliments més econòmics i cercar les ofertes. Mentrestant, les entitats socials veuen com els seus usuaris no minven des de l’esclat del 2022. Aquest és l’escenari que dibuixa una renda per càpita que ha tingut la caiguda més accentuada de tot l’Estat: l’indicador ha baixat un 16% a les Balears en comparació amb el 2019, mentre que la mitjana estatal ha estat del 6,9% i l’europea, del 0,6%, segons dades de la Fundació Impulsa.</p>]]></description>
      <dc:creator><![CDATA[Alba Tarragó]]></dc:creator>
      <guid isPermaLink="true"><![CDATA[https://www.arabalears.cat/economia/preus-encara-mes-alts-sous-encara-mes-insuficients_130_4768108.html]]></guid>
      <pubDate><![CDATA[Fri, 28 Jul 2023 22:24:29 +0000]]></pubDate>
      <media:content url="https://static1.ara.cat/clip/27b27f2f-a4ba-40d6-8bf1-acac572c49bd_16-9-aspect-ratio_default_0.jpg" type="image/jpeg"/>
      <media:title><![CDATA[A través dels hàbits de compra, els comercials perceben com les famílies ho tenen de cada vegada més complicat per arribar a final de mes]]></media:title>
      <media:thumbnail url="https://static1.ara.cat/clip/27b27f2f-a4ba-40d6-8bf1-acac572c49bd_16-9-aspect-ratio_default_0.jpg"/>
      <subtitle><![CDATA[La renda per càpita de les Illes ha patit la caiguda més gran de l’Estat, amb un 16% menys en comparació amb el 2019 a causa de l’encariment dels béns de primera necessitat, molt superior a la pujada dels salaris]]></subtitle>
    </item>
    <item>
      <title><![CDATA[Formentera té la meitat de renda disponible que Valldemossa]]></title>
      <link><![CDATA[https://www.arabalears.cat/economia/renda-disponible-formentera-meitat-valldemossa_1_2697239.html]]></link>
      <description><![CDATA[<p><img src="https://static1.ara.cat/clip/176da72e-87dd-402d-8c37-187cfb55eaa8_16-9-aspect-ratio_default_0.jpg" /></p><p>La renda municipal disponible de les llars de Formentera és menys de la meitat de la de Valldemossa, fet que deixa en evidència la disparitat econòmica entre alguns territoris de les Illes Balears. Segons les dades presentades ahir pel conseller de Treball, Iago Negueruela, que fan referència al període entre 2012 i 2015, Valldemossa ocupa el primer lloc en renda disponible, amb un total de 21.458 euros per càpita. Per contra, a la cua es troba Formentera, amb 10.661 euros. La mitjana és de 14.893 euros, xifra que situa les Illes per damunt la mitjana espanyola, que el 2015 va ser de 14.535 euros.</p>]]></description>
      <dc:creator><![CDATA[Carles Tudurí]]></dc:creator>
      <guid isPermaLink="true"><![CDATA[https://www.arabalears.cat/economia/renda-disponible-formentera-meitat-valldemossa_1_2697239.html]]></guid>
      <pubDate><![CDATA[Fri, 01 Feb 2019 21:06:00 +0000]]></pubDate>
      <media:content url="https://static1.ara.cat/clip/176da72e-87dd-402d-8c37-187cfb55eaa8_16-9-aspect-ratio_default_0.jpg" type="image/jpeg"/>
      <media:title><![CDATA[Imatge Cartoixa Valldemossa (1)]]></media:title>
      <media:thumbnail url="https://static1.ara.cat/clip/176da72e-87dd-402d-8c37-187cfb55eaa8_16-9-aspect-ratio_default_0.jpg"/>
      <subtitle><![CDATA[Un nou rànquing sobre riquesa de les llars constata les desigualtats entre els municipis més rics de Mallorca i els de les altres illes]]></subtitle>
    </item>
    <item>
      <title><![CDATA[Valldemossa, Esporles, Bunyola i Alaró, els municipis més rics de les Illes]]></title>
      <link><![CDATA[https://www.arabalears.cat/economia/valldemosa-esportes-bunyola-alaro-illes_1_2635340.html]]></link>
      <description><![CDATA[<p><img src="https://static1.ara.cat/clip/4a59f379-773f-49de-abc4-d846da9bf7b1_16-9-aspect-ratio_default_0.jpg" /></p><p>Valldemossa és el municipi amb major renda bruta per persona de les Illes, amb 39.689 euros, una xifra que situa el municipi molt per damunt de la renda mitjana de la comunitat, que és de 26.790 euros. A la part més alta de la llista hi trobam quatre municipis de Tramuntana més: Esporles, amb 35.272 euros; Bunyola, amb 32.914; Alaró, amb 31.492, i Puigpunyent, amb 31.463. Són dades de l'Agència Tributària sobre les declaracions del 2016, en què només es tenen en compte els municipis de més de 1.000 habitants.</p>]]></description>
      <dc:creator><![CDATA[Carles Tudurí]]></dc:creator>
      <guid isPermaLink="true"><![CDATA[https://www.arabalears.cat/economia/valldemosa-esportes-bunyola-alaro-illes_1_2635340.html]]></guid>
      <pubDate><![CDATA[Wed, 17 Oct 2018 08:59:35 +0000]]></pubDate>
      <media:content url="https://static1.ara.cat/clip/4a59f379-773f-49de-abc4-d846da9bf7b1_16-9-aspect-ratio_default_0.jpg" type="image/jpeg"/>
      <media:title><![CDATA[Valldemossa ocupa el primer lloc en renda per persona.]]></media:title>
      <media:thumbnail url="https://static1.ara.cat/clip/4a59f379-773f-49de-abc4-d846da9bf7b1_16-9-aspect-ratio_default_0.jpg"/>
      <subtitle><![CDATA[Aquestes quatre localitats de Tramuntana tenen les rendes per càpita més altes, mentre que Capdepera i Son Servera estan a la coa]]></subtitle>
    </item>
    <item>
      <title><![CDATA[La renda per càpita a les Balears creix més que la mitjana estatal]]></title>
      <link><![CDATA[https://www.arabalears.cat/societat/renda-capita-balears-mitjana-estatal_1_1314427.html]]></link>
      <description><![CDATA[<p><img src="https://static1.ara.cat/clip/ec45b640-8b9b-4507-bed3-9c57062ee66d_16-9-aspect-ratio_default_0.jpg" /></p><p>La renda per càpita a les Illes va augmentar un 3,2% l'any passat i es va situar en 24.870 euros. Suposa estar per sobre de la mitjana estatal (23.970 euros), segons dades del <strong>Consell Econòmic i Social</strong> (CES). Totes les comunitats, de fet, varen augmentar l'any passat la renda per càpita gràcies al dinamisme econòmic, però el CES indica que la desigualtat regional persisteix.</p>]]></description>
      <dc:creator><![CDATA[Efe]]></dc:creator>
      <guid isPermaLink="true"><![CDATA[https://www.arabalears.cat/societat/renda-capita-balears-mitjana-estatal_1_1314427.html]]></guid>
      <pubDate><![CDATA[Mon, 14 Aug 2017 12:24:11 +0000]]></pubDate>
      <media:content url="https://static1.ara.cat/clip/ec45b640-8b9b-4507-bed3-9c57062ee66d_16-9-aspect-ratio_default_0.jpg" type="image/jpeg"/>
      <media:title><![CDATA[Els illencs han de fer front a uns elevats costos de vida amb un salari baix, que el 2014 encara va reduir-se 46€.]]></media:title>
      <media:thumbnail url="https://static1.ara.cat/clip/ec45b640-8b9b-4507-bed3-9c57062ee66d_16-9-aspect-ratio_default_0.jpg"/>
      <subtitle><![CDATA[Va augmentar un 3,2% el 2016 i es va situar en 24.870 euros]]></subtitle>
    </item>
  </channel>
</rss>
