TEATRE

'Jerusalem' lidera el rànquing de nominacions als premis Butaca

La gala es farà en format virtual el 15 de desembre

La primera notícia és que els premis Butaca se celebraran. La segona, que ho faran en un format virtual, el 15 de desembre des del teatre de Premià i sense públic. La tercera, que els premis de teatre de votació popular han anunciat via Instagram les nominacions de l'edició 2020. Entre els principals nominats hi ha Jerusalem (8), Europa Bull (7), La Rambla de les floristes (7), el musical La tienda de los horrores (7), Infanticida (6) i Justícia (5). Properament s'anunciarà el Premi d'Honor Anna Lizaran.

Els nominats en 18 categories.

MILLOR ESPECTACLE

1.-Europa Bull (Indi Gest / Premi Quim Massó’18 / TNC)

2.-Falaise (Baró d’Evel)

3.-Jerusalem (Romea)

4.-Justícia (TNC)

5.-L’amic retrobat (Teatre de l’Aurora)

6.-La Rambla de les floristes (TNC)

PETIT FORMAT

1.-Aquest país no descobert que no deixa tornar de les seves fronteres cap dels seus viatgers (Titus Andrònic / Temporada Alta / Sala Beckett)

2.-El pequeño poni (Flyhard Produccions)

3.-Lo nuestro (Flyhard Produccions)

4.-Reiseführer (Ruta 40 / Teatre Lliure)

MILLOR DIRECCIÓ TEATRAL

1.-Àlex Rigola (Aquest país no descobert que no deixa tornar de les seves fronteres cap dels seus viatgers)

2.-Jordi Oriol (Europa Bull)

3.-Jordi Prat i Coll (La Rambla de les floristes)

4.-Josep Maria Mestres (Justícia)

5.-Julio Manrique (Jerusalem)

6.-Marc Angelet (Infanticida)

DANSA

1.-La consagració de la Primavera de Roger Bernat (Teatre Lliure / Elèctrica Produccions / Festival Instal·lacions –Ajuntament de Cambrils)

2.-Rèquiem (Crea Dance Company / Centre Cultural Terrassa)

3.-Wu Wei (Mercat de les Flors / Teatre Principal de Palma)

MILLOR COREOGRAFIA

1.-Maria Rovira (Réquiem)

2.-Raquel Klein (Wu Wei)3.-Roser López Espinosa(Novembre)MILLOR MUSICAL1.-Aquella nit (La Brutal / Minoria Absoluta)

2.-Infanticida (Neus Pàmies Produccions)

3.-La tienda de los horrores (Nostromo)

4.-Les feres de Shakespeare (Els Pirates Teatre)

ESPECTACLE PER A PÚBLIC FAMILIAR

1.-La bruixa de la tramuntana (Teatre Liure)

2.-Nada es imposible (Mago Pop)

3.-Veus que no veus (Cia. Pepa Plana) 

ACTOR TEATRAL

1.-Aitor Galisteo-Rocher(Feísima enfermedad y muy triste muerte de la reina Isabel I)

2.-Josep Maria Pou (Justícia)

3.-Pere Arquillué (Jerusalem)

ACTRIU TEATRAL

1.-Anna Sahun (Nenes i nens)

2.-Imma Colomer (Un dia qualsevol)

3.-Rosa Boladeras (La Rambla de les floristes)

ACTOR REPARTIMENT

1.-Alejandro Bordanove (Justícia)

2.-Carles Pedragosa (Europa Bull)

3.-Marc Rodríguez (Jerusalem)

ACTRIU REPARTIMENT

1.-Anna Bertrán (La morta)

2.-Laura Conejero (Una historia real)

3.-Sílvia Bel (Beckett’s ladies)

ACTOR MUSICAL

1.-Joan Vazquez (Ocaña reina de las Ramblas)

2.-Marc Pociello (La tienda de los horrores)

3.-Ricard Farré (Les feres de Shakespeare)

ACTRIU MUSICAL

1.-Diana Roig (La tienda de los horrores)

2.-Neus Pàmies (Infanticida)

3.-The Sey sisters (La tienda de los horrores)

ESCENOGRAFÍA

1.-Alejandro Andújar (Jerusalem)

2.-Lluc Castells (Falaise)

3.-Sílvia Delagneau i Max Glaenzel (Europa Bull)

LLUMS

1.-Albert Faura (La tienda de los horrores)

2.-David Bofarull (La Rambla de les floristes)

3.-Pol Queralt (Infanticida)

VESTUARI

1.-Maria Armengol (Jerusalem)

2.-Miriam Compte (La tienda de los horrores)

3.-Montse Amenós (La Rambla de les floristes)

CARACTERITZACIÓ

1.-Eva Fernández (La Rambla de les floristes)2.-Helena Fenoyi Marta Ferrer(La tienda de los horrores)3.-Núria Llunell (Jerusalem) 
ESPAI SONOR

1.-Damien Bazin (Jerusalem)

2.-Gerard Marsal Norte (Infanticida)

3.-Jordi Salvadó (Europa Bull)

TEXT

1.-Guillem Clua (Justícia)

2.-Jordi Oriol (Europa Bull)

3.-Mar Monegal (Ramon)

COMPOSICIÓ MUSICAL

1.-Carles Pedragosa SashaAgranov i Karl Stets (Europa Bull)

2.-Clara Peya (Infanticida)

3.-Dani Espasa (La Rambla de les floristes)

EDICIÓ PAPER 28/11/2020

Consultar aquesta edició en PDF